Niepożądane działania manicure

Strona główna Blog Niepożądane działania manicure

Kosmetyki pod lupą

Niepożądane działania manicure

Lakiery do paznokci obok perfum, kremów, cieni do powiek, są również zaliczane do produktów które mogą uczulać. Najczęściej zmiany alergiczne występują na powiekach, dolnej połowie twarzy, bocznych powierzchniach szyi oraz na dekolcie. Najsilniej uczula lakier, który jeszcze nie wysechł.

Lakiery do paznokci obok perfum, kremów, cieni do powiek, są również zaliczane do produktów które mogą uczulać. Najczęściej zmiany alergiczne występują na powiekach, dolnej połowie twarzy, bocznych powierzchniach szyi oraz na dekolcie. Najsilniej uczula lakier, który jeszcze nie wysechł.W skład lakierów wchodzą najczęściej: octany etylu, butylu, nitroceluloza, żywice, rozpuszczalniki /aceton, octan butylu, toluen/, estry glikolu i pigmenty.

Niklowe mieszające kuleczki w buteleczkach z lakierem mogą również wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na nikiel.
Pigmenty zawarte w  lakierach czasami powodują żółtawe przebarwienia paznokci. Można im zapobiec stosując podkład pod lakier.

U osób nakładających świeże warstwy lakieru na starsze mogą pojawić się na paznokciach białe plamy. Są to ziarnistości keratyny. Można im zapobiec stosując przerwy w lakierowaniu paznokci, np według schematu: 5 dni lakier, 2 dni bez lakieru.

Zmywacze do paznokci natomiast powodują najczęściej przesuszenie płytek paznokciowych. Paznokcie stają się kruche, łamliwe i zaczynają się rozdwajać.

Zbyt częste i głębokie wycinanie „skórek” czyli oskórka może uszkadzać macierz paznokcia. Na skutek powtarzających się  mikro urazów paznokcie stają się pofałdowane. Mogą też pojawić się na nich białe, regularne poprzeczne prążki.
Dolegliwość ta nosi nazwę bielactwa prążkowanego paznokci.

Może zamiast częstego malowania paznokci, warto pomyśleć o zdrowym dla paznokci japońskim manicure.

 

Data publikacji

07 lutego, 2022

4 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
2 lat temu

bardzo ciekawe informacje! nie spodziewałam się że lakier może uczulać.

Last edited 2 lat temu by Magda