Ślimak, ślimak pokaż rogi

Strona główna Blog Ślimak, ślimak pokaż rogi

Kosmetyki pod lupą

Ślimak, ślimak pokaż rogi

Kosmetyki ze śluzem ślimaka są hitem pielęgnacyjnym od wielu lat. Z marketingowego punktu widzenia hasło śluz ślimaka brzmi kusząco. Czy reklamowane kosmetyki przeciwzmarszczkowe ze śluzem ślimaka działają zgodnie z opisami producentów?

Historia tego składnika kosmetyków jest bardzo ciekawa. Wszystko zaczęło się 40 lat temu gdy chilijska rodzina Bascunan zauważyła pewną prawidłowość.
Jako hodowcy ślimaków pracujący na własnej farmie mieli często pokaleczone i podrapane dłonie, mimo to ranki na ich rękach goiły się szybko i nie zostawiały blizn.

Najstarszy syn państwa Bascunan, lekarz Fernando Bascunan Ygualt, dokładnie przebadał śluz chilijskiego ślimaka La Baba de Caracol.
Badania potwierdziły gojące, regenerujące właściwości tej substancji oraz jej działanie antybakteryjne.

Najważniejsze składniki śluzu ślimaka to: alantoina, kwas glikolowy, witaminy A, E i C, elastyna i kolagen. Takiego składu nie powstydziłby się najlepszy kosmetyk.

Dzięki badaniom doktora Bascunan na początku lat 90-tych wyprodukowano i opatentowano pierwszy krem ze śluzem ślimak o nazwie Elicina.

Krem ten zawiera 80% śluzu i jest w sprzedaży do dnia dzisiejszego. Skład i technologia produkcyjna kremu jest chroniona prawem patentowym przez World Intellectual Property Organization w Genewie.
Wskazania do stosowania Eliciny: blizny potrądzikowe, podrażnienia skóry, oparzenia, blizny każdego pochodzenia, plamy starcze, przebarwienia.

W 2006 roku standaryzowany ekstrakt ze śluzu ślimaka wpisany został do rejestrów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) jako snail secretion filtrate. Od tej pory stał się modnym i powszechnie stosowanym składnikiem kosmetyków.

Warto jednak wiedzieć, że krem kremowi nierówny: pełnię właściwości śluzu wykorzystują tylko te, zawierające znaczną jego ilość.

Stężenie śluzu w kosmetykach waha się od 0,1-40 %. W wyższych stężeniach śluz leczy oparzenia i drobne ranki.

Najlepiej wybierać kremy, które mają w swoim składzie śluz ślimaka na początku listy, co da nam pewność, że produkt jest pełnowartościowy.
Jakie są korzyści ze stosowania dobrych kosmetyków ze śluzem ślimaka?

Śluz ślimaka dostarcza skórze przeciwutleniaczy, które jak wiemy neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Alantoina łagodzi podrażnienia, a kwas glikolowy reguluje łojotok i poprawia koloryt skóry.

Zawartość kolagenu i elastyny jest niewielka i nie ma istotnego działania na skórę.

Nie znalazłam żadnych badań naukowych potwierdzających odmładzające działanie śluzu ślimaka. A więc sugestie na ten temat zawarte w reklamach są gołosłowne.

Nie ulegają kwestii natomiast gojąco-regenerujące właściwości śluzu ślimaka.

Data publikacji

07 lutego, 2022

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments