Jakie filtry UV wybrać

Strona główna Blog Jakie filtry UV wybrać

Kosmetyki pod lupą

Jakie filtry UV wybrać

Obecnie w kosmetykach stosuje się dwa rodzaje filtrów UV: fizyczne, czyli mineralne oraz chemiczne.

Właściwa pielęgnacja skóry w okresie zwiększonej ekspozycji na słońce jest ważnym elementem profilaktyki przeciwstarzeniowej.
Twarz, szyja, dekolt wystawiane na słońce bez ochrony zazwyczaj stają się bardzo wrażliwe, skłonne do podrażnień i przebarwień.
W związku z tym do pielęgnacji skóry w okresie letnim zaleca się używanie dobrych dermokosmetyków o charakterze kojącym, łagodzącym podrażnienia i nawilżającym. Preparaty te stosujemy na noc, natomiast w dzień nakładamy na twarz i szyję krem lub emulsję z filtrem UV.

Wysokość SPF zależy od kilku czynników.

Kobiety skłonne do przebarwień typu melasma powinny od kwietnia do końca października stosować kremy z najwyższą ochroną, czyli SPF 50, zarówno w mieście jak i na wakacjach. Cerę łojotokową, skłonną do trądziku wystarczy zabezpieczyć przed słońcem lekką emulsją SPF 30.
Kobiety borykające się z uporczywym rumieniem i trądzikiem różowatym powinny stosować hipoalergiczne kremy SPF 50 z przewagą filtrów mineralnych od maja do września.

Obecnie w kosmetykach stosuje się dwa rodzaje filtrów UV: fizyczne, czyli mineralne oraz chemiczne.

Do filtrów mineralnych zaliczamy dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Nie wchłaniają się, pozostają na powierzchni skóry tworząc ekran ochronny. Ich działanie nie wiąże się z reakcjami chemicznymi, a tylko z fizycznym procesem odbijania światła. Dzięki tym właściwościom mogą być stosowane u małych dzieci. Jedyną ich wadą jest ciężka konsystencja i bielenie skóry.

Filtry przeciwsłoneczne chemiczne to substancje, które pochłaniają promienie UV i zmieniają je w nieszkodliwe ciepło. Cały ten proces zachodzi na powierzchni naskórka. Filtry chemiczne są niewidoczne, a mimo to zapewniają skórze wysokie bezpieczeństwo.

Oto kilka przykładów chemicznych filtrów UV, które są często stosowane w kosmetykach:

– Oksybenzon (Benzofenon-3): Jest jednym z najczęściej stosowanych filtrów UV w kosmetykach. Absorbuje zarówno promieniowanie UV-A, jak i UV-B.

– Octinoxate (Etyloheksyloksybenzoesan metylu): Jest popularnym filtrem UV-B stosowanym w kosmetykach do opalania. Pomaga chronić skórę przed promieniowaniem UV-B i zapobiegać poparzeniom słonecznym.

– Avobenzon (Butylometoksydibenzoylometan): Jest szeroko stosowany jako filtr UV-A w kosmetykach do opalania. Chroni skórę przed promieniowaniem UV-A, które jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do przedwczesnego starzenia się skóry.

– Octisalate (Octylosalicylan etylu): Jest stosowany jako filtr UV-B w kosmetykach. Pomaga w ochronie przed poparzeniami słonecznymi i działa jako absorber promieniowania UV-B.

– Homosalate (Homomentyl salicylan): Jest często stosowany jako filtr UV-B. Działa jako absorber promieniowania UV-B i pomaga chronić skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV.

Najlepszym rozwiązaniem są obecnie filtry przeciwsłoneczne mieszane. Łączenie kilku rodzajów filtrów chemicznych i mineralnych pozwala uzyskać wysoki stopień fotoochrony, a także dobrą fotostabilność przy jednoczesnym zachowaniu lekkiej konsystencji.

Data publikacji

27 maja, 2023

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments