Jak działa płyn micelarny

Strona główna Blog Jak działa płyn micelarny

Kosmetyki pod lupą

Jak działa płyn micelarny

Płyny micelarne to nowoczesne kosmetykami służące do oczyszczania skóry twarzy. W większości przypadków są dobrze tolerowane nawet przez osoby z cerą wrażliwą. W sklepach mamy ich duży wybór.

Głównym składnikiem płynu micelarnego są mikroskopijne kuleczki zwane micelami. Zewnętrzne cząsteczki tworzące micele mają własności hydrofilowe, czyli przyciągają wodę, natomiast wewnątrz miceli znajdują się cząsteczki hydrofobowe, które dobrze łączą się z tłuszczami. Dzięki takiej budowie płyn micelarny zbiera do wnętrza miceli zanieczyszczenia tłuste, takie jak łój, makijaż, tłusty krem, a pozostałe zanieczyszczenia rozpuszcza w roztworze wodnym.
Płyny micelarne cechują się tym że myją skórę delikatnie i dokładnie, nie wywołując podrażnień i nie naruszając jej bariery hydrolipidowej. Dobry płyn micelarny zawiera składniki nawilżające i odżywcze, nie ma zaś w składzie detergentów takich jak sodium laureth sulfate, czyli SLS obecny w większości żeli do mycia ciała i twarzy.
Są na tyle delikatne, a jednocześnie skuteczne, że nadają się również do demakijażu oczu.

Na koniec mała uwaga: na wszystkich płynach micelarny zamieszczana jest uwaga producenta, że płyn można zostawić bez spłukiwania.
Jako dermatolog patrzę na to nieco inaczej. Uważam, że niezmyta warstwa płynu micelarnego może podrażniać skórę i wchodzić w interakcje z innymi kosmetykami.

Data publikacji

07 lutego, 2022

5 1 vote
Ocena artykułu
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
Krystyna
11 miesięcy temu

Świetnie, już zawsze będę czytać uważnie każdą informację na tym blogu – nie chcę czuć bezradności przy zakupie kosmetyku. Chcę świadomie opiekować się swoją skórą